دکتور دل آقا وقار

درجه تحصیل: دوکتورا
رتبۀ علمی: پوهاند
پوهنتون: پوهنتون ننگرهار/ افغانستان
شمارۀ تماس: +93 78 319 9749
ایمیل آدرس: drdilaqa.waqar@gmail.com

پروفیسور دکتور دل آقا وقار پسر شهيد پاینده گل در ولسوالي سرخرود قريه شمسه پور ولايت ننگرهار در سال ۱۳۴۰ هـ ش چشم به دنیا کشود. دوره ابتدايه در مکتب ابتدايه شمسه پور و متوسطه را در ليسه فقر الله ولسوالي سرخرود به پايان رساند. در سال ۱۳۵۷ بعد از کودتا هفت ثور به پاکستان مهاجر شد. چون داکتر وقار با علم و دانش علاقه خاص داشت، لهذا در دیار هجرت به مراکز و مدارس ديني سپري نمود. در سال ۱۹۸۱ در پوهنتون بين المللي اسلامي پاکستان به فاکولته اصول الدين از طريق کانکور عمومي موفق کردید. بعد از تکمیل دوره لیسانس، ماستري خویش را در سال ۱۹۹۰ و دکتورا خویش را در سال ۲۰۰۰ میلادی از دانشگاه مذکور به درجه ممتاز اخذ گردید.

دکتور وقار بعد از آزادي کشور توسط مجاهدين به کشور برگشت، و در پوهنتون ننگرهار به حیث رئيس دانشکده شرعيات ايفای وظيفه نمود. در سال ۱۳۸۰ هـ ش به حیث معاون علمي دانشگاه ننگرهار برای چهار سال توظیف گردید. در سال ۱۳۸۷ بار دوم به حیث معاون علمی برای مدت هفت سال خدمت نمود.

فعلا به حیث آمر برنامه دکتورا و استاد در مقطع ليسانس، ماستري و دکتورا مشغول تدریس میباشد. ناکفته نماند که پروفیسور دکتور وقار تفسیر قرآن کریم را بنام (وقار تفسیر) در رشته تحریر در آورده که در خدمت شايقین تفسیر قرآن قرار دارد. و همچنان در بخش حديث مختصر صحیح مسلم امام المنذری را به زبان پشتو ترجمه و تشریح نموده، و امید است که ترجمه لفظی قرآن کريم به زودي در دسترس شايقين برسد.

دکمه بازگشت به بالا