دوکتور نقیب الله رسا

درجه تحصیل: دوکتورا
رتبۀ علمی: پوهنمل
پوهنتون: جامعة القرآن الكريم والعلوم الإسلامية
شمارۀ تماس: 905528895524+
ایمیل آدرس: dr.rasaa@gmail.com

پوهنمل دکتور نقیب الله رسا فرزند عبدالجبار، در اول ماه اپریل 1989 میلادی در یک خانواده متدین وعلم پرور در ولسوالی خواجه غار ولایت تخار دیده به جهان گشود. وی دوره ابتدائیه، متوسطه و ثانوی را در لیسه حسام الدین شهید تخار به پایه اکمال رسانیده در سال 2008 با درجه اعلی فراغت حاصل نمود. سپس آقای رسا تحصیلات عالی خویش را به سویه لیسانس در رشته زبان و ادبیات عربی دانشگاه تعلیم وتربیه کابل در سال 2012 موفقانه با درجه ممتاز به پایان رسانید. او در ایام تحصیل زبان عربی وانگلیسی، پروگرام های کمپیوتر، دوره تفسیر و دوره های معارف اسلامی را در مراکز آموزشی در کابل فرا گرفت. وی بعد از فراغت از مقطع لیسانس؛ در لیسه عالی امید در کابل بحیث استاد استخدام شد ومدت دو سال به تدریس علوم دینی و زبان عربی پرداخت.

او بنابر علاقه ای فروانی که به ادامه تحصیلات عالی داشت در سال 2014 عازم سودان شده در دانشگاه (جامعة القرآن الكريم والعلوم الإسلامية) در رشته “زبان وادبیات عربی” شامل پروگرام ماستری گردید و در سال 2017  موفقانه با درجه ممتاز بحیث ماستر فارغ التحصیل گردید. ازینکه حرص شدید به تحصیل داشت در سال 2015 حین نوشتن تیزس، ماستری دومی را در دانشگاه (جامعة الدول العربية – فرع الخرطوم) در رشته “تعليم اللغة العربية للناطقين بغيرها” نیز آغاز ودر سال 2017 موفقانه به اتمام رسانید.

سعی وتلاش او در علم دوستی یگانه عاملی بود که استادان دوره ماستری؛ وی را به تکمیل دوره دکتورا تشویق وهمکاری همه جانبه نمودند وبدین ترتیب متصل ختم ماستری در سال 2017 دکتورای خویش را در دانشگاه (جامعة القرآن الكريم والعلوم الإسلامية) در رشته “زبان و ادبیات عربی” آغاز ودر سال 2020 دیپلوم دکتورای خویش را با درجه ممتاز بدست آورد.

لازم به ذکر است که دکتور رسا حین نوشتن رساله ای دکتورا عازم افغانستان گردیده در لیسه تخار- استانبول واقع تالقان بحیث مدیر لیسه کمتر از یک سال ایفای وظیفه نمود اما در سال 2018میلادی بنابر تقاضای دیپارتمنت عربی دانشکده زبان وادبیات دانشگاه بلخ عازم مزار شریف گردیده حدود چهار سال در دیپارتمنت عربی دانشگاه بلخ ودانشگاه های خصوصی به تدریس وفعالیت علمی پرداخت. همچنان در سال های 2019 و2020 بحیث معاون امور علمی مؤسسه تحصیلات عالی خصوصی کاوون ایفای وظیفه نمود. سر انجام در سال 2021م بحیث استاد به رتبه علمی پوهنمل در دیپارتمنت عربی دانشگاه بلخ رسمًا جذب گردید.

شایان ذکر است که دکتور رسا علاوه بر رساله های ماستری ودکتورا؛ در سال 2014 کتابی را پیرامون قواعد زبان عربی به نام “دستور زبان عربی” تصنیف نموده به چاپ رسانید که در نهاد های آموزشی متعدد جزء مواد درسی محسوب می شود. همچنان دکتور رسا در سال 2022م کتاب “قطر التي عشناها” را که از تصنیفات پروفیسور شیخ فیصل بن قاسم آل ثانی می باشد؛ از زبان عربی به زبان اوزبیکی لاتین ترجمه نمود که خوشبختانه در اوخر سال جاری به چاپ نیز رسید.

دکتور رسا به زبان های عربی، دری، پشتو، انگلیسی، اوزبیکی و ترکی در سطح اکادمیک تسلط داشته در بکار گیری از پروگرام های کمپیوتر وتکنالوژی دست بالا دارد.

Back to top button